Acemi Nalbant’da Çerçi Eşeğinde Öğrenirmiş

Home /Ünlüler/ Acemi Nalbant’da Çerçi…

Acemi Nalbant’da Çerçi Eşeğinde Öğrenirmiş

Acemi Nalbant’da Çerçi Eşeğinde Öğrenirmiş

Acemi Nalbant’da Çerçi Eşeğinde Öğrenirmiş

Türk Halk Müziğinin, sadece halk arasında çalınıp söylendiği yıllardan; radyolarda, televizyonlarda ve konser salonlarında icra edilen, konservatuvarlarda eğitimi verilen şimdiki konumuna ulaşmasında büyük emekleri olan kişilerden biri de Nida TÜFEKÇİ’dir.

Ağırlıklı olarak Türk Sanat Müziği eğitimi aldığım konservatuvarda; Klasik Batı Müziği ve Türk Halk Müziği dersleri de gördüm. Bunlardan biri olan Türk Halk Müziği repertuvarı derslerimize, 4 yıl boyunca rahmetli Nida TÜFEKÇİ ile eşi Neriman Altındağ TÜFEKÇİ geliyordu.

Okuldan mezun olduktan sonra girdiğim TRT Televizyonunda, ilk programlarımı gerçekleştirdiğim dönemde bana, Nida TÜFEKÇİ ve Arif SAĞ ile bir program hazırlama görevi verildi.

Konuklar yazı ile televizyona davet edildi, dekor hazırlandı, prova için kendilerini stüdyoya davet etmek üzere makyaj odasına gittiğimde hoca beni tanıdı ama TRT de çalışmaya başladığımı bilmiyordu. Şöyle bir baktı, “Sen ne geziyorsun buralarda. “Dercesine. Sanırım “burada getir- götür işleri yapıyor “diye düşündü. Programın yönetmeni olduğuma hiç ihtimal vermedi. Nasıl olurdu dünkü talebe diye geçirdi içinden muhtemelen.

– Bizim programı kim çekecek? Diye sordu.

– Ben çekeceğim hocam, dedim.

Lafı hiç dolandırmaz, doğrudan konuşurdu. Şaşırmıştı, konduramamıştı ve şu cümleyi sarf etti.

  • ACEMİ NALBANT’DA, ÇERÇİ EŞEĞİNDE ÖĞRENİRMİŞ.

Nalbant’ı bilirsiniz, çerçinin de eskiden köylerde eşek arabasıyla ıvır- zıvır satanlara dendiğini çoğumuz biliyoruz sanırım.

Hiç unutamam bu sözü.

DETAYLAR

E-MAIL:info@ergisoyacarbas.com

SOSYAL HESAPLAR