Neşat Ertaş ile 25 yıllık hasret

Home /Ünlüler/ Neşat Ertaş ile…

Neşat Ertaş ile 25 yıllık hasret

Neşat Ertaş ile 25 yıllık hasret

Neşat Ertaş ile 25 yıllık hasret

Sanıyorum 80 li yılların sonuna doğru, İstanbul’ da tarihi çöp grevi var, her taraf çöp dağlarıyla dolu. Bir ağbeyimizden telefon aldım. “ Neşet ERTAŞ Unkapanı plakçılar çarşısında, elinde bağlamasıyla dolaşıyor “ şeklinde.

İlk zirvesini yaptığı dönemde, zamanın TRT denetim politikası; beste türkülerin yayınına izin vermiyordu. Büyük ozana da bu uygulama kapsamında ekran yasağı gelince, duruma çok üzülen efsane sanatçı; ülkesini terk ederek yurt dışında yaşama kararı almıştı. 25 yıl süren bu süreç zarfında; maalesef unutulmaya başlamış, yeni nesiller tarafından tanınamamış ve hatta öldü zannedilmişti.

Gelen haber üzerine plakçılar çarşısına bir araç gönderip kendisini TRT İstanbul Televizyonuna davet ettim. Geldiğinde TRT Kurumuna çok tepkiliydi. Kendisiyle bir program yapmak istediğimi söylediğimde, düşünmeden reddetti. Unutulmaya başladığını, hatırlanması gerektiğini, artık TRT uygulamalarının değiştiğini, kendisiyle aynı yöreden olduğumu vs. tam 3 saat dil döktüm, ikna etmeye çalıştım.

Sonunda yumuşadı ve programı kabul etti. Bir köy dekoru hazırlattım ve türkü anonslarını kendisinin yapmasını rica ettim. NEŞET ERTAŞ İLE 25 YILLIK HASRET adını verdiğim program böylece gerçekleşmiş oldu.

O tarihte TRT nin üç kanalı vardı, birkaç tane de özel Televizyon kanalı mevcut idi. Yayından sonra tabir-i caizse yer yerinden oynadı. TRT nin telefonları kilitlendi. Ve kendisi beni gözyaşları içerisin de Berlin’ den arayarak teşekkür etti ve aynen şu cümleyi sarf etti: “ Sayın hemşehrim telefonlarım susmuyor, sayende yeniden doğdum. Sağol, varol. “ Sonrasında özel Televizyonlar, çok izlenen Show programları, açık hava konserleri derken, efsane ozan ikinci zirvesini yaptı. Vefatında bir çok kişi çıkıp; “ Tekrar dönüşüne ben önayak oldum “ dedi, Rahmetli de daha sonra hiçbir yerde bu programdan bahsetmedi. Bu programın kopyasını hala saklarım. Emeğim, çabam helal olsun ona, iyi ki yapmışım. Böyle bir efsanenin hayatına küçük bir dokunuşum, bir anım olmuş oldu.

Detaylar

E-MAİL:info@ergisoyacarbas.com

Paylaş