Zeki Müren’in Gıdısı

Home /Ünlüler/ Zeki Müren’in Gıdısı

Zeki Müren’in Gıdısı

Zeki Müren’in Gıdısı

Zeki Müren

            Yine TRT İstanbul Televizyonunda program ürettiğim dönemlerde, sanat güneşimiz Zeki MÜREN ile yaşadığım bir anımı aktarmak istiyorum.

Yaklaşan bir dini bayram öncesi, ünlülerden birer bayram mesajı almamız istendi. Hatırlayanlarınız olacaktır; TRT de o dönemler bayram ve yılbaşı programları çok önemsenir ve büyük özen gösterilerek hazırlanırdı. Zamanın ünlü ve popüler sanatçılarından bir grup oluşturup Kuruçeşme’deki TV binamıza davet ettik: Başta Zeki MÜREN, Ajda PEKKAN ve Nükhet DURU olmak üzere yaklaşık 10 kişilik bir gruptu. Zeki MÜREN hariç tamamının çekimlerini tamamladık, Zeki Müren’i en sona bıraktık.  Çünkü sanat güneşimiz o dönemler oldukça kiloluydu ve kilolarının ekranlara yansımaması için aşırı titizlik gösteriyordu. Stüdyodaki monitörden görüntüsünü inceler, taleplerde bulunur, ancak arzu ettiği, onayladığı görünüme ulaşıldığında kaydedilmesine izin verirdi. Ve o gün de kat kat olan çene altına, gıdısına takılmıştı. Gıdısının görünümü çok rahatsız etmişti kendisini. Gıdıyı yok etmemizi, kamufle etmemizi, saklamamızı istedi bizden. Tabii ki o nazik üslubuyla.

Önce ışık üzerinde çalıştık; yüzünü aydınlatan spotların açısı ve yüksekliği ile oynayarak gıdıyı gölgede bırakmaya çalıştık, tatmin olmadı. Sonra makyajcıları stüdyoya davet edip makyaj ile halletmeye çalıştık, yine olmadı. O dönemlerin teknolojisi; reji masasına entegre görsel efektlerle, bu sorunu giderme konusunda pek yeterli değildi. Yalnız, döneminin ilerisinde Show ve eğlence programları üreten usta yönetmen İzzet ÖZ; ileri teknoloji bir görsel efekt cihazı kiralamış ve reji masasına entegre etmişti. O aklımıza geldi ve ondan istifade etmeye çalıştık. Paşa yine beğenmedi, gıdı bir türlü kaybolmuyordu.

2 saati aşan bir çalışma sonucu, denenen tüm yöntemlerin bir karmasıyla, biraz da çaresizlik ve kabullenme sonucu onay verdiği görüntüsüyle, bayram mesajının kaydını gerçekleştirdik. Yapılan kaydın süresi 3 dakika bile değildi.

Helal olsun sana harcanan tüm emekler paşam, ışıklar içinde uyu. Senin bizler üzerinde daha çok hakkın ve emeğin var.  Türkçemizi doğru konuşmayı, sözleri rahatlıkla anlaşılabilen şarkılar söylemeyi ve en içten yorumun nasıl yapılacağını senden öğrendik.

Detaylar

E-POSTA:info@ergisoyacarbas.com

Paylaş