Bu Akşam Gün Batarken Gel, Sakın Geç Kalma Erken Gel

Home /Etkinlikler/ Bu Akşam Gün…

Bu Akşam Gün Batarken Gel, Sakın Geç Kalma Erken Gel

Bu Akşam Gün Batarken Gel, Sakın Geç Kalma Erken Gel

1 ÖYKÜ 1 ŞARKI

Tatyos Efendinin uşşak şarkısının sözleri. Ahmet Rasim tarafından kaleme alınmış.

Ahmet Rasim; tarihçi, yazar, gazeteci ve milletvekilliği de yapmış döneminin parlak şahsiyetlerindendir. Yoğun çalışma hayatının stresini dağıtmak amacıyla, neredeyse her akşam meyhaneye takılmakta ve yine kendisi gibi dönemin ünlü isimleriyle bu mekanlarda vakit geçirmektedir. Bu durum gittikçe öyle bir hal alır ki, günlerce eve uğramadığı, meyhanede sabahlayıp oradan işine gittiği zamanlar olur.

Oldukça sabırlı ve asil bir hanım olan eşi, onun bu durumuna sesini çıkarmaz, kir pas içinde eve uğradığında da onu yıkar paklar, tekrar işine yollar. Aslında eşinin dırdır etmemesi onun için daha etkili olmakta, onu ezmektedir.

Ama bir gün eşi, yine onu işe uğurlarken, olabildiğince nazik ve yumuşak bir ses tonuyla: “  Bu akşam gün batarken geliniz, sakın geç kalmayınız, erken geliniz. “ sözleriyle onu uyarır. Bu üslup ona çok ağır gelir ve akşama kadar etkisinden kurtulamaz, bu sözler diline dolanır.

Akşam yine meyhaneye, o yıllarda oldukça popüler olan, Miltiadis gazinosuna uğrar. Orada Selami Paşa ve Tatyos Efendi ile buluşur ve yaşadıklarını anlatır, bu sözler akşama kadar bir dörtlük haline dönüşmüştür: Hep birlikte güfteyi tamamlarlar ve Tatyos Efendi de bu güfteyi besteler. Böylece güzel bir şarkı doğmuştur. Bu hoş öykü ve ud eşliğinde yorumu, program videomuzda.

Paylaş

Detaylar

YAYIN TARİHİ: 20 ARALIK 2020

YAYIN SAATİ: 19:00

Youtube'den İzle