Hem Okudum Hem De Yazdım

Home /Etkinlikler/ Hem Okudum Hem…

Hem Okudum Hem De Yazdım

Hem Okudum Hem De Yazdım

1 ÖYKÜ 1 TÜRKÜ

      Bir Çorum Osmancık türküsü.

1940 yılında geçiyor türkünün hikayesi. Osmancık ilçesinin ileri gelenlerinden Almenoğun Rıza Bey; okumuş, eğitimli biridir, iş güç sahibidir ama çok sevdiği eşiyle o güne kadar bir çocuk sahibi olamamışlardır. 40 yaşını aştığında bir çocukları olur, adını Mehmet koyarlar.

Mehmet 2 yaşına geldiğinde bir gece beşiğinden kalkar, anne-babasının koynuna gelir, aralarına yatar.  Çok hoşlarına gitmiştir bu durum. Ne yazık ki bir süre sonra meşhur Osmancık depremi başlar. O yıllarda evlerde bulunan ve taşıyıcı kolon görevi yapan orta direk sallanmaya, bel vermeye başlar ve bir süre sonra, tam da Mehmet’in üstüne yıkılır. Hemen yaralı bebeği bir araca atıp, Çorum’a yetiştirmeye çalışırlar. Fakat deprem nedeniyle; yollar, köprüler geçit vermez olmuştur, çok zaman kaybederler. Ancak Çorum’a 20 km kala, Gölyazı’ya vardıklarında küçük Mehmet daha fazla dayanamaz ve ruhunu teslim eder.

Öykünün devamını, daha sonra nelerin yaşandığını ve bu hüzünlü olayın ardından yakılan ağıtı dinlemek için, hemen program videomuzu izleyebilirsiniz.

Paylaş

Detaylar

YAYIN TARİHİ: 27 ARALIK 2020

YAYIN SAATİ: 19:00

Youtube'den İzle