Küsmedim Neşet’im Kahrettim Sana

Home /Etkinlikler/ Küsmedim Neşet’im Kahrettim…

Küsmedim Neşet’im Kahrettim Sana

Küsmedim Neşet’im Kahrettim Sana

1 ÖYKÜ 1 TÜRKÜ

Yönetmen : Utku YÜZÜCÜER

www.ergisoyacarbas.com

http//facebook.com/ergisoyacarbas

http//instagram.com/e.acarbas

 

Baba Muharrem Ertaş ile oğul Neşet Ertaş arasında, karşılıklı ezgiler besteleyerek atışmaya kadar varan büyük gerginliğin hikayesi.

Büyük usta, henüz şöhret yolculuğunun ilk basamaklarında iken, Ankara’nın müzikli – içkili mekanlarında, çalıp – söyleyerek hayatını kazanmaktadır. Bu dönemde; aynı – mekanlarda çalışarak hayatını kazanan Leyla ile tanışır, ona aşık olur ve evlenmeye karar verirler.

Baba Muharrem Ertaş bu evliliğe şiddetle karşı çıkar, Leyla’nın mesleğinden dolayı

bu evliliği onaylamaz ve tepkisini bu ezgiyle ifade eder. Ne var ki ezgide; “ Aslı bozuk, … ceddimize ar gelir, … sen aklını yitirmişsin “ gibi aşağılayan ve hakaret içeren sözler yer almaktadır. Eşine söylenenleri kabul etmeyen büyük usta karşılığında; “ Aslı bozuk deme, gel şu insana “ adlı ezgiyi besteler. Muharrem Ertaş’ın ezgisini ise, baba oğul arasında taraf olmamak için kimse seslendirmez ve babanın ölümünden sonra da bu dosya kapanır. Ta ki, Can Dündar’ın CNN Türk Tv de yayınlanan Neşet Ertaş belgeseline kadar. Bu belgeselin yayınıyla, konu yeniden alevlenir.

Yayında neler oldu, yayından sonra neler yaşandı? İki ayrı ezginin doğmasına neden olan bu tarihi gerginliğin öyküsü ve tüm detaylar bu programda. Üstelik Muharrem Ertaş’ın kendisinden başka kimsenin seslendirmediği ve bu yüzden yıllardır seslendirilemeyen KÜSMEDİM NEŞET’İM KAHRETTİM SANA adlı bozlağının da, ud eşliğindeki yorumuyla.

Paylaş

Detaylar

YAYIN TARİHİ: 15 KASIM 2020

YAYIN SAATİ: 19:00

Youtube'den İzle